Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 9 / 1

یک صفحه پی نما از«تن‌تن» ۱ میلیون و ۵۵۰ هزار یورو فروش رفت.

 یک صفحه طراحی کمیک استریپ ( پی نما) معروف «ماجراهای تن‌تن» اثر «هرژه» دیروز در حراجی پاریس به مبلغ 1 میلیون و 550 هزار یورو به فروش رسید.

کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند این اثر «هرژه» با موضوع «ماجراهای تن‌تن» حدود 700 تا 900 هزار یورو به فروش برسد که از مبلغ پیش‌بینی شده بالاتر رفت و با 1 میلیون و 550 هزار یورو رکورد زد.

گاردین در شماره دیروز خود نوشت: این طراحی بر روی کاغذ 50 در 35 سانتیمتری با جوهر چینی توسط کارتونیست معروف بلژیکی، «هرژه» کشیده شده و تصویر «پسر گزارشگر و سگش» «اسنویی» و «کاپیتان هادوک» ملوان را با لباس فضایی و در حال پیاده‌روی روی ماه و تماشای کره زمین نشان می‌دهد.

در سال 2012 نیز جلد کتاب داستان «ماجراهای تن‌تن» اثر «هرژه» خلق شده در سال 1932 در حراجی نیویورک به مبلغ 1 میلیون و 300 هزار یورو به فروش رسید. «هرژه» قبلا نیز برای فروش این‌چنین آثاری در جهان رکورددار بوده است. یک نقاشی دو صفحه‌ای از وی که به عنوان جلد داخلی «ماجراهای تن‌تن» خلق شده بود و از سال 1937 تا 1958 چاپ و منتشر گردید حدود 2 سال پیش توسط یک هوادار آمریکایی به مبلغ 2 میلیون و 650 هزار یورو خریداری شد.

هرژه در اوایل برای ساختن شخصیت اولیه تن‌تن از شخصیت و رفتارهای برادر کوچکش به نام پل رمی که افسر ارتش بلژیک بود استفاده و الگوبرداری فراوان کرد اما بعدها این رویه تغییر کرد و رابطه دو برادر شکرآب شد و هرژه به حدی از برادرش پل نفرت پیدا کرد که در کتاب ماجرای تورنسل شخصیت منفور سرهنگ اسپونز را از وی آفرید. با اینهمه هم تن‌تن و هم سرهنگ اسپونز با تمام تفاوتهای فیزیکی واخلاقیشان دارای مدل موی همانندی بودند که یادآورنده خاطره پل برای هرژه بود. با مرگ هرژه در سال ۱۹۸۳ میلادی، آخرین ماجرای تن‌تن به نام تن‌تن و هنر الفبا که به صورت نیمه‌کاره و در حد اتودهای سیاه و سفید ابتدایی کشیده شده بود، با همان وضع ابتدایی به زبان فرانسه و بعدها به صورت تکمیل شده توسط همکاران هرژه در سال ۱۹۸۶ چاپ و منتشر شد. ترجمهٔ انگلیسی این کتاب در سال ۱۹۹۰ به بازار کتاب عرضه شد. اولین کتاب‌های تن‌تن به این دلیل که با رگه‌های نژادپرستی و باشکوه نشان دادن استعمار اروپاییان همراه بود مورد انتقاد قرار گرفت. هرژه بعد از چندی این انتقادات را پذیرفت و از دههٔ ۱۹۳۰ به بعد کتاب‌های تن‌تن لحن متفاوتی پیدا کرد و حامل پیام‌های بشردوستانه شد. در سال ۱۹۴۶ هرژه با کمک یکی از دوستانش مجله تن‌تن را به راه انداخت که بلافاصله با استقبال شدید مردم روبه‌رو شد.

هرژه در سال ۱۹۸۳ بر اثر یک بیماری خونی درگذشت. این حادثه در تمام نشریات اروپا با تیراژ وسیعی منعکس شد.

تصویر در اندازه بزرگتر

نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional