Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 7 / 11

"پرندگان باغ‌شاه" استعاره‌اي تاريخي / نمایشگاه صالح تسبیحی.

متولد ۱۳۶۰، تهران
فارغ‌التحصیل گرافیک
آغاز فعالیت مطبوعاتی در زمینه تصویرگری، طراحی کاریکاتور و عکاسی از سال ۱۳۷۶
همکاری با نشریات گل آقا، روزنامه‌های نوروز، جام جم، عصر آزادگان، مسئول سرویس عکس هفته‌نامه‌ی تندیس
انتشار کتاب «راه رفتن مرد مرده» در سال ۱۳۸۰
صالح تسبيحي هنرمند گرافيست مي‌گويد: ˝پرندگان باغ‌شاه˝ استعاره‌اي تاريخي از فرهنگ ايران است، فرهنگي که در بخش اعظمي از ادبيات کلاسيک و حتي مدرن کشور موجود است. 

صالح تسبيحي هنرمند گرافيست درباره نمايشگاه خود که با عنوان "پرندگان باغ‌شاه"برپا شد، گفت: در واقع 12 شخصيت از دوره‌‌اي از تاريخ مشروطه که به استبداد صغير معروف است و شخص محمدعلي شاه در مرگ آنها دخيل بوده را به نمايش گذاشتم. عمده ماجرايي که اين 12 شخصيت را به هم مرتبط مي‌کند، به توپ بستن مجلس و حضور قزاقان روسي در ايران براي کشتن مشروطه‌خواهان آن دوره است. 10 نفر بزرگاني هستند که در همان روز توسط قزاق‌ها کشته شدند و دو نفر ديگر هم يکي خود محمدعلي شاه قاجار است و يک هم لياخوف روسي است.

وي دليل انتخاب اين موضوع را بازخواني تاريخي دانست و افزود: به دليل علاقه و دغدغه تاريخي که دارم و مطالعه‌اي که روي تاريخ سده اخير ايران داشتم، علت و معلول‌هاي تاريخي و نتايجي که بدست مي‌آمد و اتفاقاتي که در طي يک سده رخ مي‌دهد و همواره براي ما ملموس است، باعث شد تا اين موضوع را انتخاب کنم. از سوي ديگر علاقمند به بزرگان کشور خودم هستم که به مليت و فرهنگ ايران کمک کردند؛ اما آ‌نطور که بايد به آنها توجه نشده است. برخي از اين بزرگان بيشتر شناخته شده‌اند و برخي ديگر کمتر، ما در تاريخ آدم‌هايي داريم که از نظر منش پهلو مي‌زنند به اساطير و فکر کردم يکي از وظايف هنر ثبت تاريخ است و براي بازخواني تاريخ از هنر استفاده کردم.

اين هنرمند درباره پرندگاني که دراين آثار بهره گرفته است بيان کرد: به نوعي از استعاره و تشبيه که در فرهنگ ايران استفاده از آن بسيار کهن است، بهره گرفتم و آنها را تشبيه به پرنده کردم. هميشه پرندگان فراتر از سطح زمين مي‌پرند و اين تشبيه همواره در فرهنگ ايراني ديده مي‌شود. از منطق‌الطير عطار تا عقل سرخ سهروردي تشبيه به پرنده بسيار ديده مي‌شود. در واقع در بخش اعظمي از ادبيات ما هر کسي را در هر جايي خواستند معرفي کنند که چهره متفاوتي داشته است، به پرنده تشبيه کردند. حتي در ادبيات مدرن نيز بسيار از اين صنعت ادبي استفاده شده است.

تسبيحي همچنين درباره انتخاب پرندگان و نوع آنها نيز گفت: مشخصا نمي‌خواهم به آن کليشه رايج درباره پرندگان بپردازم. سردستي و سطحي‌نگرهم نيستم. من اين پرنده‌ها را براساس کاراکتر فيگوراتيوشان انتخاب کردم. مثلا طاووس سفيد غير از شکوه، جلال و زيبايي کامل، هيچ چيز ديگري ندارد. يا مرغ عشق مرده مظلوميت خاصي دارد، يا قدرتي که در طاووس رنگي است همراه با زيبايي است. غراب و کلاغ تفاوتي که دارند اين است که غراب پرنده شکاري تک‌پري است که گوشت‌خوار است. وقتي اينها را کنار هم مي‌گذاشتم فرم‌ها و فيگورهايشان برايم مهم بود.

نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional