Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 8 / 1

نگاهی به تاریخچه شکل گیری رشته های تجسمی در حوزه هنری+ تصاویر.

شهید فهمیده اثر مصطفی گودرزی

گروه نقاشی

حرکت خودجوش و پویای گروه نقاشی از سال 1355 در قالب دانشجویان مسلمان دانشگاه تهران آغاز شد و همگام با پیروزی انقلاب‌اسلامی در حسینه ارشاد و دیگر نمایشگاه‌های هنرمندان مسلمان حضوری چشمگیر پیدا نمود .

اثر حبیب الله صادقی (اندازه بزرگتر)

با تأسیس حوزه اندیشه و هنر اسلامی، تجمع هنرمندان مسلمان در ارائه آثار هنری همراه با الگوسازی بر مبنای موضوعی و دیدگاه‌های هنر اسلامی، بنیاد جدیدی در این راه شکل گرفت، مجموعة هنرمندان مسلمان حوزه در وجهی مستقل به موازات ارائه طرح‌های انقلابی در بعد پژوهش و یافتن زبان و شیوه‌های جدید، هم‌ شأن با روح انقلاب اسلامی تلاش بی‌وقفه‌ای را داشته‌اند.

انقلاب اثر کاظم چلیپا

که حاصل آن افق‌های جدیدی است که در فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی، در این مجموعه متولد گردید و جوانی را طی نموده و در دورة بلوغ، همگام با رشد اندیشه‌های والای ایران اسلامی، به آینده‌ای پر ثمر چشم دوخته است. و در این راه، آنچه سختی راه را بر آن هموار می‌سازد، افق‌های روشنی بخش و روزنه‌های امید و تلاش بزرگ هنرمندان انقلاب می‌باشد. آثار خلق شده توسط هنرمندان نقاش حوزه‌هنری دوهدف را دنبال می‌کند از یک سو اهمیت دادن به بیان محتوایی و از سوی دیگر توجه به اصول زیبایی‌شناسی که این دو به گونه‌ای در اجرای اثر به کار گرفته و شکل می‌یابد که به لحاظ پرداخت موضوعی از ویژگی هنری اثر نکاسته و بیان هنری نیز آن را به سوی بی‌محتوایی و فرم‌گرایی مطلق سوق ندهد.

همسنگران قـدس-اثر حـسین خسروجردی

در جمع، صورت اثر باید بتواند با برخورداری از زیبایی‌شناسی عمومی قابلیت ارائه در بین آثار امروزین و هنری را پیدا کند . مجموعه آثار نقاشی هنرمندان حوزه‌هنری پس از گذشت قریب به سی سال از انقلاب اسلامی اینک به عنوان میراث گرانسنگ هنر انقلاب به شمار می‌رود.

اثر غلامعلی طاهری

گروه گرافیک

گروه گرافیک با هنرمندانی فعال و جستجوگر، شناسایی، تعریف و تحقق زبان بصری مفاهیم و معانی دینی معنوی را به شکل نوین و انقلابی در توالی زمانی سه دهه تعریف و تثبیت کرده است. هنرمندان گرافیست این مرکز در مسیر اعتلای زبان مؤثر هنر گرافیک با لحنی که با روحیات معنوی و درک اجتماعی مردم نسبت و تعامل واقعی داشته باشد تلاشی شایان ذکر داشته‌اند. طراحی و اجرای پوسترهای متعدد و متنوع، ایجاد فضاهایی با استفاده از نمادها و نشانه‌های ملی و مذهبی متأثر از فرهنگ انقلاب روایتی ساده اما عمیق از وقایع و حوادث بزرگ از ابتدای پیروزی و شکل‌گیری انقلاب اسلامی، تهاجم نظامی و گسترده جهان غرب به وسیلۀ عامل متجاوز رژیم بعثی، حضور مردم، شهادت‌ها، جانفشانی‌ها، بسیج مردمی و دفاع‌مقدس از حریم قرآن و عترت پیامبر اکرم «ص» بهانه‌های مبارک و ارزشمندی است برای استفاده نمادین و بیانی از رنگ‌ها، به کارگیری هوشمندانه ابزار برای خلق فضایی که در نوع خود مختص این زمان و موقعیت شده است.

اثر زنده یاد ابوالفضل عالی

ترکیب‌هایی بدیع و تلاش برای کسب هویت تصاویر و حروف به شکلی که ظاهر بومی، ملی و مذهبی مستقل از آثار دیگران بیابد از جمله تلاش‌های هنرمندان گروه است. کار بزرگ این گروه، مصادرۀ این رسانۀ فراگیر در جهت اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی است. با نگاهی به گرافیک ایران بعد از انقلاب اسلامی می‌بینیم که آثار شاخص در این زمینه رنگ و جلوه‌ای از ایمان و جهاد و انتظار را به خوبی در خود تصویر و تبیین کرده است، این ویژگی که سبب هدفمند و پویاتر شدن گرافیک شده، در هنرمندان دیگر نهادهای دولتی و خصوصی هم تأثیرات مطلوب گذاشته و این موضع حرفی در حد ادعا نیست که در تحلیل و تأویل دقیق و علمی آثار تجسمی سه دهۀ اخیر به خوبی پدیدار می‌شود.

گروه خوشنویسی

گروه خوشنویسی مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با مساعدت اساتید توانا ، خوشنویسان زبده و جوانان هنرمند به خلق آثار و قطعه‌هایی از خطوط زیبا و بدیع اهتمام ورزیدند. یکی از شاخه‌های فعال گروه خوشنویسی آموزش و پرورش هنرجویان علاقه‌مند به خط و خطاطی است تا بستری مناسب در جهت شکوفایی استعدادهای نوین به وجود آورد.


اثر حمید عجمی
تحقیق، گردآوری و چاپ و انتشار آثار خوشنویسان بزرگ از دیگر فعالیتهای قابل توجه این گروه به شمار می‌آید. گذشته از عملکردهای یاد شده، برپایی نمایشگاه آثار هنرمندان گروه و دیگر هنرمندان خوشنویس که آثار مناسب نمایشگاهی دارند، از دیگر فعالیتهای این بخش است. آنچه مسلم است، خوشنویسی بر پایة اصول سنتی و پیروی از روش استادان این هنر انجام می‌پذیرد. لکن علاوه بر این امر بکار گرفتن دانش و هنر خلاق فردی در طراحی خطوط بدیع همواره مورد توجه بوده است که در این راستا آثاری زیبا ارائه گردیده است .

اثر سعید نقاشیان

گروه مجسمه‌سازی

در کارگاه حجم و تندیس‌سازی آثاری آفریده می‌شود که ضمن توجه جنبه‌های امروزین، فرم و فضا به مبانی زیباشناسی هنر ایرانی ـ اسلامی عنایت می‌گردد. توانایی هنرمندان در طراحی و ساخت یادمان‌ها و تندیس شخصیت‌های فرهنگی، علمی و اسوه‌های ایثار و شهادت باعث شده است که برخی از آثار نصب شده در میادین شهرهای کشور به آثار این هنرمندان اختصاص یابد.

اثر علی اصغر یوزباشی
با توجه به اینکه، آشنایی جامعه و مخاطبان با حجم‌سازی و مجسمه‌ بسیار محدود است، این مجموعه با برپایی نمایشگاه در شهرستان‌های مختلف از آثار حجمی سعی و تلاش و همتی قابل توجه داشته که بتواند این هنر را هر چه بیشتر به مخاطبان خود معرفی نموده و با اندیشه جامعه مأنوس سازد .

گروه نگارگری

این گروه، یکی از واحدهای تازه شکل یافته مرکز هنرهای تجسمی است که با همکاری استادان مجرب این هنر به تربیت شاگردان و خلق اثار و نگاره‌های ایرانی مشغول
می‌باشند. این شیوه از نقاشی به لحاظ پشتوانه‌های فرهنگ تصویری سنتی ما اهمیت بسیاری دارد و حفظ و اشاعه آن با همان اصالت‌های سنتی گذشته ضروری می‌نماید.

اثر خشایار قاضی زاده

گرچه این شیوه امروزه به تمامی پاسخ‌گوی مخاطبان هنر امروزین نیست، ولی این هنر در جایگاه خود به عنوان نوعی هنر کلاسیک اهمیت دارد فعالیت در این عرصه می‌تواند به غنی‌ساختن و حفظ هنرهای سنتی در جامعه بینجامد.

گروه کاریکاتور

از سال1367 با برپایی نمایشگاهی گروهی از آثار هنرمندان کاریکاتوریست به طور رسمی کار خود را شروع کرد. از فعالیتهای این گروه، برپایی نمایشگاه انفرادی و گروهی در تهران و شهرستانها، چاپ مجموعه آثار، تشکیل جلسات پرسش و پاسخ برای علاقه‌مندان به این زمینه هنری است.

اثر محمد حسین نیرومند

هدف از فعالیت این گروه، ایجاد فضای فعالیت و برنامه‌ریزی در زمینه کاریکاتور به مفهوم طنز ترسیمی است. مقوله طنز با قابلیت حذف زواید و حواشی به طور مستقیم سراغ سوژه‌ها و مضامین مورد نیاز جامعه می‌رود و به دلیل صراحت بیان در قالب غیرمتعارف مخاطب را به تفکر وا می‌دارد.

نمره فعلی: 2     تعداد آرا: 1

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional