Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 5 / 13

نکاتی پیرامون بداهه نویسی / داود اکبری / مقاله.

خط فارسی و خوشنویسی ایرانی موضوع بسیطی است،انقدر بسیط و مهم که کارهای انجام شده در حوزه نقد و نظر ، کم اثر بوده . چه اگر خط را در ایران تنها از منظر تاریخی تمدنی بررسی کنیم،شگفتیهای شکوهمندی اشکار میشود . از ان جمله ست اصلاحات فنی ایرانیان در خط میخی و پس از ان در خط کوفی .
خوشنویسی ایران در هزاره گذشته جغرافیای جانهای جویای زیبایی را مجذوب خود ساخته .
آنگونه که سروده اند ...
تمثال رخ تو را به چین بردستند
آنجا که مصوران چابک دستند
در پیش مثال روی تو بنشستند
انگشت گزیدند و قلم بشکستند
پیوند میان امروز و دیروز از ضرورت های شکوفایی است انجا که دیروز را به مثابه سرمایه و امروز را به مانند بستر نو اوری و پویایی فرض نماییم .
پیوند میان جهان نگارگری و خوشنویسی ایرانی با مبانی و اموزه های هنر معاصر و مبانی هنر های تجسمی یک ضرورت است برای حفظ پویایی سنت گذشتگان .
از این رو در آثار بداهه نویسی و بداهه نگاری جوهره کار همان سنت پویاست و رویکرد ان نیز مبتنی بر هنرهای معاصر .

داهه ها کاملا بدون پیش طرح اولیه آفریده می شوند و در مرحله آغاز بکار صرفا به مضمونی ذهنی اندیشیده و از آن پس صرفا مبانی فرم و ترکیب بندی عناصر ، مساله های اصلی بداهه نویس و بداهه نگار محسوب می شوند .
لوازم و ابزار نیز بسیار ساده و ابتدایی هستند .
ابزار برای بداهه نگاری و بداهه نویسی بطور یکسان ،ندرتا قلم پارویی و غالبا قلم نی های معمول و رسمی خوشنویسی هستند ، متریال سطوح استفاده شده غالبا کاغذ های باطله A4 یا کاتالوک های تجاری لاتین و یا فارسی باطله و یا کاغذ کرافت باطله یا نو هستند . برخی کارها با تکنیک ادیت رنک دیجیتال pc مقداری رنگ گذاری شده اند .
مرکب گیری :قلم نی در ظرف نسبتا بزرگ به نحوه غوطه وری در عمق و کاملا آغشته به محلول صورت گرفته و بطور آنی برروی سطح مورد نظر انتقال یافته و ... باقی قضایا .
مرکب ها غالبا دست ساخته هستند و از رنگ پوست دانه های روغنی مانند گردو و ... تهیه می شوند .

داود اکبری

نمره فعلی: 5     تعداد آرا: 1

   پیام های بازدیدکنندگان

1395 / 6 / 17

احمدتیموری

باسلام واحترام وتشکرازشمابه خاطربرگزاری این جشنواره . لطفا"بفرماییدچراهنرخوشنویسی رادراین جشنواره راه نداده اید. باابراز تاسف

لینک پیام

required

required (not published)

optional