Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 8 / 29

نمایش فیلم طراحی با آبرنگ+شگردهایی برای کار با آبرنگ / مقاله.

در بیشتر مواقع گفته می‌شود برگه‌های آبرنگی که وزن آنها کمتر از ۳۵۶ گرم بر متر هستند، باید پیش از استفاده کشیده شوند، (منبسط شوند) در غیر این‌صورت تاب برمی‌دارند. روش کار بسیار ساده است. در اینجا چگونگی کار را توضیح می‌دهیم:
۱) چهار نوار چسبناک (صمغ‌دار) قهوه‌ای رنگ را برای هر یک از کناره‌های برگه آبرنگ و کمی بیشتر از اندازه حقیقی کناره‌ها ببرید. برای چند لحظه آنها را کنار بگذارید.
۲) برگه آبرنگ را به مدت چند دقیقه در آب سرد خیس کنید. بدین ترتیب به فیبرهای تشکیل‌دهنده کاغذ اجازه می‌دهید که گسترش بیابند.
۳) برگه آبرنگ را بیرون آورده و به آرامی بتکانید تا آب‌های اضافی‌اش بچکد. سپس آن را روی تخته ترسیم بگذارید تا صاف بماند.
۴) با یک اسفنج تمیز یا انگشتان دستتان (البته پس از شستن آنها) روی کاغذ را بکشید تا صاف شود. اگر در این حالت برگه صاف نشود، هنگام خشک‌شدن هم صاف نخواهد شد.
۵) پس از مرطوب کردن نوار چسبناک، آن را به آرامی به یک کناره برگه بچسبانید، به‌گونه‌ای که یک‌سوم آن روی کاغذ قرار گرفته و دوسوم دیگرش روی تخته باشد. بدین ترتیب زمانی‌که کاغذ خشک شود دیگر به کشیدن آن روی تخته نیازی نیست.
۶) کناره‌های دیگر را نیز بدین ترتیب بچسبانید.
۷) به مدت چند ساعت آن را در مقابل یک منبع گرمائی مستقیم قرار دهید تا به‌طور کامل خشک شود. بدین ترتیب در حالی‌که آب آن تبخیر می‌شود، فیبرهای برگه هم محکم شده و صاف می‌شود.
۸) هنگام خشک شدن کاغذ، تخته را صاف نگه‌دارید، در غیر این‌صورت آب در یک گوشه کاغذ جمع شده و باعث خشک شدن ناهماهنگ آن می‌شود.
۹) زمانی‌که روی کاغذ آبرنگ نقاشی می‌کنید، حواستان جمع باشد چرا که دیگر نمی‌توانید به اندازه‌ای که در مرحله نخست کاغذ را خیس کرده‌اید، آن را مرطوب کنید.
▪ شگردها:
۱) برای خیس کردن برگه آبرنگ از آب گرم استفاده نکنید، چرا که با احتمال زیاد اندازه کاغذ را نیز تغییر خواهد داد، به همان دلیل آن را زیاد هم خیس نکنید. برای کاهش آب‌رفتگی کاغذ، اندازه آنها را کمی بزرگ‌تر انتخاب کنید.
۲) به یاد داشته باشید که برای صاف کردن سطح کاغذ بهتر است از اسفنج‌های رنگی و نوارهای چسبناک مرطوب رنگی استفاده کنید تا هیچ‌یک از آنها روی برگه‌تان اثری از خود به‌جای نگذارند.
● چگونه می‌توان زمان خشک‌شدن نقاشی رنگ روغن را کم کرد؟
پس از پایان کار نقاشی با رنگ روغن، تنها کاری که می‌توانید بکنید، گرما دادن به‌کار است، البته بهتر بود که در طول کار از مدیوم‌هائی (که زود خشک می‌شوند، استفاده می‌کردید. پیشنهاد می‌کنیم که نقاشی خود را در زیر نور لامپ بگذارید نزدیک‌تر از بیست سانتی‌متر نباشد، شما که نمی‌خواهید نقاشی را بپزید) و به فکر ساخت جعبه‌هائی باشید که بتوانید با کمک آنها کار خیس را به‌جای دیگری منتقل کنید. برای این‌کار می‌توانید از فوم‌های محکم یا چیزی شبیه به آن بهره ببرید. شما می‌توانید حتی از گیره برای انتقال بوم خیس استفاده کنید که در این حالت هم احتمال خراب شدن گوشه‌های نقاشی وجود دارد.

سایت هنر مقاومت از شما دعوت می کند مراحل اجرای یک کار با آبرنگ را که توسط استفان فرناندو از آرژانتین خلق شده است ببینید:

نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional