Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1394 / 11 / 6

معرفی کتاب خرمشهر .

کلاه‌‌خودهای عراقی‌ها که بعد از اسارت یا کشته شدن در خرمشهر از خود به به جا گذاشته اند.کلاه‌خودهای بر جای مانده تنها ارمغان سربازان عراقی نبود...این عکس را سعید صادقی در دریچه دوربین خود ثبت کرد. می توان 33 سال را تنها در چند لحظه پیمود. کافی است کتاب خرمشهر را ورق بزنید و بار دیگر از دریچه دوربین عکاسان دفاع مقدس به نظاره نشست، می‌توان صدای خمپاره‌ را با تمام وجود شنید. می‌توان ترس و وحشت کودکان و زنان را از پس تصاویر آن حس کرد و هلهله شادی برای آزادی شهر را از فراز مسجد جامع آن به گوش جان شنید. می توان هنوز معنی از خودگذشتگی را در قاب دوربین عکاسان دید که چگونه سرباز بی نام و نشانی، همرزم مجروحش را به دوش می کشد و می‌توان حس کودکی را فهمید که در خرابه‌های شهر در جست‌وجوی زندگی دوباره است. خرمشهر آزاد شد، آباد شدنش را اما نمی‌دانم...

کتاب عکس خرمشهر که از سوی انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس منتشر شده است، راوی خاطرات عکاسان دفاع مقدس از روزهای جنگ و حماسه در خرمشهر است.

این کتاب شامل 287 قطعه عکس از 48 عکاس و هنرمند است که در طی روزهای مقاومت و دوره اشغال شهر و طی برگزاری عملیات بیت المقدس و آزادسازی شهر و تاثیرات ناشی از حضور دشمن در ایام اشغال به عکاسی پرداخته‌اند.

این کتاب حاوی عکس‌های پنج عکاس شهید سال‌های دفاع مقدس (حسین قشقایی، داریوش گودرزی کیا، محمد حسین مقصودی، بهروز مرادی، مجید منصوری و کاظم اخوان) است و همچنین بخش قابل ملاحظه ای از عکس‌های دوران مقاومت به هنرمند فقید، کارگردان سینمای دفاع مقدس مرحوم رسول ملاقلی پور اختصاص دارد.

در کتاب «خرمشهر» عکس‌هایی از: کاظم اخوان، مهرزاد ارشدی، مرتضی اکبری، بهزاد پروین قدس، مهدی جمشیدی، بهمن جلالی، امیرعلی جوادیان، محمد حسین حیدری، حمزه رازدشت، محسن راستانی، مرحوم مهدی رضوان، اسماعیل داوری، ناصر درخشان، رضا دقتی، مرتضی دهداری، یعقوب راهواره، مسعود زنده روح کرمانی، محسن شاندیز، کمال الدین شاهرخ، سعید صادقی، محمدرضا صفار خوش اقبال، محمد صیاد، علیقلی ضیائی، سعید فراتصه، مشتاق فرزانه، محمد فرنود، علی فریدونی، حسین قشقایی، منوچهر قلمچی، علی عبیری، احمد علیزاده نوحی، جاسم غضبانپور، علیرضا گلابیان، محمود گل محمدی، داریوش گودرزی کیا، رضا محمدی، بهرام محمدی فرد، بهروز مرادی، محمد حسین مقصودی، سید ضیاء الدین معزی مقدم، رسول ملاقلی پور، مجید منصوری، ساسان مویدی، اسعد نقشبندی، عزیزالله نعیمی، محمد نمازی، فاطمه سادات نواب صفوی و محمدرضا وکیلی به چاپ رسیده است.

این مجموعه در چهار عنوان با زمینه مشترک "مصور" انتشار یافته و در آنها تصاویر ماندگاری از مفهوم ایثار و شهادت ثبت شده است. این مجموعه کتاب شامل ۲۳۰ عکس از بین شش هزار عکس است که خرمشهر را در سه مقطع زمانی قبل از جنگ، حین جنگ و بعد از جنگ به تصویر کشیده است.
از میان مجموعه یاد شده کتاب "خرمشهر حماسه مقاومت" از زوایای مختلف قابل توجه است. نخست آنکه این کتاب تاریخ مستند و مصوری از نماد مقاومت در تاریخ معاصر کشورمان است که در آن با استفاده از ذوق و خلاقیت هنرمندان عکاس، سه برهه حساس از موقعیت های پیش از جنگ، هنگام جنگ و بعد از جنگ شهر خرمشهر به تصویر کشیده است. فصل اول این کتاب با عنوان "خرمشهر پیش از جنگ تحمیلی" با عکسی از آرشیو خبرگزاری ایرنا شروع می شود که در آن پل قدیمی خرمشهر نشان داده می شود. این عکس متعلق به ۱۳۴۴ است. در ادامه این فصل عکس های متعددی از بناهای قدیمی شهر همچون ایستگاه راه آهن، بارانداز گمرک، کوت شیخ، گمرک شهر، اسکله های اداره بندر، ایستگاه بلم رانان، ساحل بخش غربی، بازار ماهی فروشان، بازار سیف و تصاویری از تظاهرات مردم خرمشهر در نهضت انقلاب اسلامی به علاقه مندان ارائه شده است.

برای خرید اینترنتی کتاب خرمشهر اینجا را کلیک کنید.

نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional