Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 9 / 9

مصاحبه و گالری آثار تصویرسازی پاتریسیو بته ئو / اختصاصی سایت هنر مقاومت+فیلم.

اختصاصی سایت هنر مقاومت:
پاتریسیو بته ئو در مکزیکوسیتی به دنیا آمد. والدینش اهل آمریکای جنوبی بودند. پاتریسیو 20 سال است که در زمینه تصویرسازی و طراحی فعالیت دارد. آثار او در نشریات، مجلات و کتابهای کودکان بسیاری در مکزیک چاپ شده اند. او به نقاشی کشیدن نیز علاقمند است.

این مصاحبه در اکتبر2016 با ای میل انجام شده است و از زبان اسپانیایی به انگلیسی توسط دوست کارتونیست مان جولیو مارتینز ترجمه شده است.


آثار شما با معنا اما در عین حال مجازی، گرافیکی و نقاشی مانند به نظر می رسند چگونه به این سبک دست پیدا کردید؟ تلاش می کنید چه تاثیری روی بینندگان آثارتان داشته باشید؟
پاتریسیو بته ئو: من از کودکی مجذوب دنیای گسترده هنرهای گرافیکی شدم. به این فکر می کردم که چگونه امکان دارد هنرمندی بتواند ایده اش را به شکلهای مختلف به تصویر بکشد؟
کمی که بزرگتر شدم از روی تصویرهایی که می دیدم تقلید می کردم و تا آنجا که می توانستم چیزهایی از خودم به آنها اضافه می کردم. به این نتیجه رسیدم که بهترین فرمول برای اورژینال و اصل بودن اثر ترکیب اثار هنرمندان دیگر با ایده ذهنی خودم است. بدین دلیل که غیر ممکن است هنرمندی بتواند اثری خارج از دنیای اطرافش خلق کند.

اولین چیزهایی که در زندگی بر من تاثیر گذاشتند انیمشن های دیزنی بودند. در ابتدا کارتون های گارفیلد، آستریکس و کارتون های مجله مد.... و پس از آن ابر قهرمانان مارول و دی سی و آثار طراحان و نقاشان بزرگی چون موریس اشر، مودیلیانی، راجر دین، اچ آر جیجر و پل کلیEscher, Modigliani, Roger Dean, H. R. Giger, and Paul Klee بر من تاثیر فراوانی گذاشتند. البته باید از پدر و مادرم بسیار متشکر باشم که مشوق من در عشق به کتاب بودند و خدا را شکر کنم که به قدری کتاب در خانه داشتیم که می توانستم صدها ساعت خودم را با آنها مشغول کنم.


یک کتابخانه بزرگ! به همین دلیل است که سبک منحصر به فرد خود را دارید؟ چگونه کشف کردید که برای هریک از پروژه هایتان از چه سبکی استفاده کنید؟
پاتریسیو بته ئو: من اکثرا به چیزهایی که مستقیما درک کرده ام اهمیتی نمی دهم و بیشتر به ضمیر ناخودآگاه توجه می کنم. می دانم که ضمیر ناخودآگاه می تواند نتایج جالبی را به دنبال داشته باشد.
آن چه بیشتر برایم اهمیت دارد پیدا کردن توجه بینندگان آثارم است. من به عنوان طراح مطبوعاتی اول از همه باید به مفهوم ارتباط و تاثیرگذار بودن آثارم توجه کنم اما این مطلب را نیز نباید از یاد ببرم که باید آثاری خلق کنم که زیبا و در عین حال پر مفهوم باشند. همچنین باید از تاثیر آثار هنرمندانی که در جوانی دیده ام بهره ببرم.


برخی از آثار شما مانند " تلاش کم" و " کوئرتی و راهب" “the.slender.quest” and “qwerty.the.hermit داستانهایی شخصی را به تصویر کشیده اند. چگونه این داستانها را پیدا می کنید؟ و از کجا می دانید که کار موفقی از آب در می آید؟
پاتریسیو بته ئو: در ابتدای کار نمی دانم اثر موفقی از آب در می آید یا نه. اما وقتی اثری را دوست داشته باشم حدس می زنم که موفق خواهد بود. من به عنوان یک تصویرگرحرفه ای می دانم که باید اثری واضح و مورد توجه عموم خلق کنم و در عین حال این اثر هنری باید پیام و داستانی در خود داشته باشد. شاید این به دلیل تاثیر طنز در آثارم باشد.


قابل درک است. بسیاری از آثار شما داستان، طنز، تقلید و هنرهای پر مفهومی هستند . آیا در برخی آثار طنزتان قصد دادن اطلاعاتی را دارید؟ دیدگاهتان از جهان را چگونه مجسم می کنید و شکل می دهید؟
پاتریسیو بته ئو: فکر می کنم دیدگاه و استانداردهای آمریکای لاتین تاثیر زیادی در ذهن من داشته است. من فردی جدی هستم. گرچه آثارم چیز دیگری غیر از شخصیتم را نشان میدهند. آثار مرا می توان با هنرهای گرافیکی مقایسه کرد. البته قصد ندارم طنز آثارم را به هیچ وجه کم کنم، اما ترجیح می دهم طنز را در آخرین مرحله به آثارم اضافه کنم که در دید اول به چشم بیننده نیاید.


جامعه شما چگونه به طنز نگاه می کند؟ با چه مشکلاتی در همکاری، برگزاری نمایشگاه و چاپ آثارتان مواجه هستید؟
پاتریسیو بته ئو: من از سال 2000 که کار خود را در زمینه طراحی و کاریکاتور شروع کردم با افراد زیادی همکاری نداشتم. در مقایسه با کشورهای دیگر هنرمندان کارتونیست و طنز پرداز زیادی در مکزیک وجود ندارند. ما تعداد محدودی هستیم و باید با هم و در کنار هم باشیم و یکدیگر را قوی تر کنیم و تجربه های بیشتری به دست آوریم. البته چند تجربه همکاری در مجموعه آثار ارزشمندی مانند " 24 صفحه در 24 ساعت" ، " فرزند اسکات مک کلود" و...... داشتم. گرچه در حال حاضر بر روی تصویرسازی تمرکز دارم و کارهایم را به تنهایی انجام می دهم.


چگونه از داستانی در طراحی هنرمند دیگر استفاده می کنید؟
پاتریسیو بته ئو: به دنبال نکات مشترک میان اثر اصلی و ذهن خودم می گردم. برای من بسیار مهم است که آثار منحصر به فرد با دیدگاه خودم خلق کنم، اما همیشه برای اثر اولیه و اورژینال ارزش بسیاری قائل هستم. در طول این سالها به این نتیجه رسیده ام که می توانم اثرخودم را با آثار اورژینال ترکیب کنم و اثری منحصر به فرد به وجود آورم.این روشی برای جنگ با یکنواختی است. همچنین می توانم با یک تیر دو نشان بزنم.

شما آثار مختلفی با سبک های متفاوت خلق کرده اید مثلا اثر " دود اسلحه" طنز، " طنز پرداز" ترسناک و " در دخمه پر پیچ و خم" ترکیبی از طنز و ترس است. چه چیزی این عناصر را در ذهن شما به وجود می آورد؟ ارتباط میان طنز و ترس را چگونه توصیف می کنید؟
پاتریسیو بته ئو: گاهی آثارم را ناخود آگاه به وجود می آورم. این فرمولی غیر قابل توصیف است. به نظر من این یک مزیت به حساب می آید و مفاهیم متفاوتی دارد. یک اثر می تواند برای افراد مختلف با سن های مختلف مفاهیمی متفاوت داشته باشد. و همزمان جنبه های طنز و هم جنبه های ترس را بیان کند.
کدام یک از هنرمندان بر شما تاثیر داشتند؟
پاتریسیو بته ئو: می توانم لیست طولانی از اسامی هنرمندان بدهم . از اسکات کمپبلScott Campbell گرفته تا دیو مک کین Dave McKean.

طرح طنزی از دونالد ترامپ برای روی روی جلد نشریه
دوست دارید در آثار طنز و یا علمی تخیلی معاصر چه چیزهایی را بیشتر ببینید؟
پاتریسیو بته ئو: به نظر من هنرمند باید جرات شکستن سبک های قدیمی و نوآوری را داشته باشد. فرانک زاپاFrank Zappa نیز همین حرف را زده است: " بدون شکستن سبک های قدیمی نمی توان نوآوری کرد و پیشرفت هایی به وجود آورد."
بهترین مثال در این باره می تواند اثر " اوژ- آراویک" Auzh-Aravik شما باشد. که واضح و روشن، چالش برانگیز و جذاب است. تا کنون چنین اثر تاثیر گذار و عالی ندیده ام.
پاتریسیو بته ئو: از شنیدن این حرف بسیار لذت بردم. فکر می کنم دلیل آن اورجینال بودن این اثر باشد.

نقاشی یکی از علاقه های جدی  پاتریسیو بته ئو 
پروژه رویایی شما چیست؟
پاتریسیو بته ئو: خلق اثری زیبا و گیج کننده برای یک بازی ویدیویی.
چه آرزویی در آینده دارید؟
پاتریسیو بته ئو: دوست دارم در آینده نیز از خلق آثارم لذت ببرم و هیچ وقت مسائل مالی را در الویت قرار ندهم. و بتوانم مشوق هنرمندان جوان باشم و لطف هنرمندانی که به من انگیزه هنرمند شدن داده اند را جبران کنم.
پاتریسیو متشکرم که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید. باعث افتخار ما بود.

سایت هنر مقاومت از شما دعوت می کند برای دیدن گالری آثار این هنرمند اینجا را کلیک کنید و بیننده فیلم کوتاهی درباره آثار این هنرمند باشید.
 
نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional