Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1396 / 1 / 23

مصاحبه با مانس جوبرگ استاد آبرنگ / سایت هنر مقاومت.

مانس جوبرگ نقاش سوئدی است که در زمینه آبرنگ تخصص دارد. او در شهر لوند، سوئد زندگی می کند.
او می گوید: "از 4 سالگی زمانی که یک جعبه آبرنگ کادو گرفتم نقاشی با آبرنگ تفریح و کار مورد علاقه من شد. من در خانواده ای بزرگ شده بودم که به طبیعت و حیوانات علاقه بسیاری داشت، به همین دلیل اولین انگیزه من در نقاشی طبیعت و حیوانات بود."


- زندگی در سوئد چگونه است؟ شغل شما در دانشگاه فولک، بی ام اس ال و مدرسه مونتسوری چیست؟
سوئد طبیعتی متنوع دارد و مردمی که عاشق آن هستند، اما برای یک نقاش مثل من که به نقاشی از مناظر علاقمند است، سرمای هوا یا دمای هوای زیر صفر مجبورمان می کند که به خارج از کشور سفر کنیم. در چند سال اخیر من و همسرم عاشق کالیفرنیا و استرالیا شدیم، اما هنوز هم در سوئد زندگی می کنیم و احساس راحتی می کنیم.
من در رشته باستان شناسی تحصیل کردم و چند سال هم به عنوان موزه دار کار کردم. از سال 2004 در مدرسه دوزبانه مونتسوری شهر لوندی شروع به کار کردم. در حال حاضر مربی تفریحات بعد از ساعت تدریس کودکان 6 تا 8 سال هستم و این شغل به من اجازه می دهد که بتوانم در ساعت کار فعالیت های هنری و سرگرم کننده داشته باشم.
من در دانشگاه فولک نقاشی با آبرنگ به مبتدیان و کسانی که کمی در نقاشی تجربه دارند تدریس می کنم. من اکثر مواقع در استودیو کار در لوندی که در مرکز شهراست کار می کنم اما گاهی هم بیرون از استودیو نقاشی و در فضای آزاد نقاشی می کشم.
من از سال 2009 در دانشگاه فولک نقاشی با آبرنگ تدریس می کنم. در چند کلاسی که دارم اکثرا بر نقاشی انسان و حیوانات تمرکز دارم. تمرکز دیگر من در زمان تدریس بر فضا و نور است. در کنار نقاشی گاهی هم کارهای تصویرسازی انجام می دهم. اخیرا تصویرسازی هایی در باره پرندگان و مراقبان آنها در دهه 1830انجام می دهم. و نمایشگاهی با نام " عصر حجر" در موزه ترلبورگ برگزار کرده ام.در وقت آزاد مسئول تحقیق کتاب و نقاش بخش پرندگان مجله پرنده شناسی " آنسر" هستم.


- می دانم که شما نقاشی با آبرنگ را از سن خیلی کم شروع کردید؟ چه کسی برای نقاشی در رشته آبرنگ الهام بخش شما بود؟
اولین الهام بخش و قهرمانان من "مورت دراکر" و "آندره فرانکوین" و شکارچی و طراح سوئدی "هرالد ویبرگ" و هنرمند مشهور جهانی "آندرس زورن" بودند. نقاشی های لارس جانسون در باره پرندگان را در سن 12 سالگی دیدم و این تصاویر تاثیر زیادی بر من داشتند. پس علاقه من به نقاشی با آبرنگ در ابتدا با طراحی شروع شد. و پس از آن به عنوان نقاش بزرگسال و با تجربه نیز نقاشان با تجربه ای مانند: "جان یاردلی" و اخیرا "چارلز رید" و "شین چانگ وی" که در کارشان از خطوط طراحی کمک می گیرند تاثیر زیادی بر من داشتند.


- بهترین راه برای یادگیری نقاشی با آبرنگ چیست؟
بهترین راه این است که یک دوره نقاشی با آبرنگ را بگذرانید و اصول اولیه آن را باد بگیرید. من اولین بار این دوره را سال قبل گذراندم و آرزو می کنم ایکاش قبلا این کار را انجام داده بودم. ( من نقاشی را از 4 سالگی شروع کردم . یعنی از زمانی که یک جعبه آبرنگ کادو گرفتم) غیر از گذراندن دوره نقاشی به کار بردن ایده ها و راهنمایی های دیگران و تماشای دی وی دی های آموزشی هم می تواند کمک شایانی باشد.
- می توانید کمی در باره وب سایت خودتان برایمان توضیح دهید؟
من و پیتر الفمن تصمیم گرفتیم کار مشترکی انجام دهیم و رسانه ای مدرن برای عموم راه اندازی کنیم. نمی خواستیم ارتباطی با اقتصاد داشته باشد اما وب سایتی باشد که بتوانیم به سرعت آن را اداره کنیم. پس از آن هم وب سایت شخصی ام را راه اندازی کردم و این برایم کار آسانی بود و از دوستانم هم دعوت کردم به من بپیوندند. این پروژه کوچکی در کنار کارهای دیگر من است.

سایت هنر مقاومت از شما دعوت می کند برای دیدن این وبگاه اینجا را کلیک کنید. 
نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional