Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 3 / 23

مصاحبه با خاویر دو ریبا / اختصاصی سایت هنر مقاومت.

مصاحبه با خاویر دو ریبا / اختصاصی سایت هنر مقاومت
1- در ابتدا می خواهم از شما تشکر کنم که وقتتان را به این مصاحبه اختصاص دادید. باعث افتخار ما است که اطلاعات بیشتری در باره شما به خوانندگان بدهیم. می خواهم برای شروع مصاحبه از شما سوال کنم که علاقه تان به هنرهای خیابانی و الگویی از چه زمانی شروع شد؟
من همیشه از دیدن آثار هنری در فضاهای عمومی و این که چگونه با محیط اطراف ارتباط برقرار می کند و چگونه با مخاطب گفت و گو می کند لذت می بردم.
من در رشته طراحی گراقیکی تحصیل کرده ام و در سال 2010 با همکاری مارا لوپز و ادو پی پروژه ای را با نام " رسکیت بوردز اند ایلاستریتورز" ( اسکیت بوردها و طراحان) انجام دادیم. ما اسکیت بوردهای قدیمی را می گرفتیم و آنها را تغییر شکل می دادیم. آنها را با شن و ماسه تزئین می کردیم و سپس به هنرمندان تجسمی می دادیم تا کارهای هنری دیگری روی آنها انجام دهند. این ارتباط مستقیم با طراحان، نقاشان و هنرمندان تجسمی چیزهای زیادی به من آموخت و هنرهای مرا گسترش داد.
یکی دیگر از دلایل علاقه من به خلق آثار هنری خیابانی این بود که در اواخر قرن نوزدهم کارخانه های موزائیک سازی هیدرولیکی در مناطق کاتالان شروع به کار کردند. این کاشی ها زینت بخش خانه های بسیاری در این منطقه شدند و من در تمام عمرم به دیدن آنها عادت کردم.
2- کدام هنرمندان الهام بخش شما بودند؟
دیدن آثار هنرمندان دیگر به من انگیزه بسیاری می دهد. از اینترنت بسیار سپاسگزارم که به من امکان دیدن آثار هنرمندان خوب و آشنایی با آنها را داده است. همکاری با هنرمندان دیگر هم انگیزه خوبی برای خلق آثار من است. عادت ندارم هنرمندی را نام ببرم اما باید بگویم که آثار آریز اشک مرا در می آورند.
3- آثار شما کاملا تحت تاثیر طراحی الگویی و هنر هندسه قرار گرفته اند. چگونه این سبک را توسعه دادید و چگونه آن را توصیف می کنید؟
من به الگو سازی علاقه بسیاری دارم ! این کار به اثر هنری شخصیت می دهد و فضاهای بین آنها را با ریتم منحصر به فردی پر می کند. من با الگوهای هندسی کار می کنم ، به این دلیل که اولین نوع طراحی بود که به وجود آمد.این سبک حتی برای کشیدن یک شاخه گل روشی ترکیبی دارد. کاشی ها یک شکل به نظر می رسند اما کنار هم قرار دادن آنها شکل های تازه ای را می سازد. مانند زمین های متروکه ای که در قدیم کاشی کاری می شدند که اغلب در وسط آنها گل هایی قرار می گرفت. به همین دلیل است که نام پروژه کاری ام را " کف زمین " گذاشتم که نه تنها از کف زمین ها به عنوان بوم نقاشی استقاده کردم، بلکه این لغت در زبان کاتالان به معنای " گل" است.
4- کمی در باره روند خلاقیت آثار هنری تان برای ما شرح دهید؟
برای پروژه " کف زمین" زمان زیادی را صرف نقاشی و طراحی نکردم. در ابتدای کار وقت زیادی را به برنامه ریزی اختصاص دادم و به همین دلیل نقاشی آن به زمان کمتری نیاز داشت. اندازه گیری و دقت به محل انجام کار زمان زیادی را گرفت و سپس شابلون را آماده کردم و کار را به سرعت پیش بردم. من گاهی چند شبانه روز پی در پی نقاشی می کشم. هر روز یک لایه ( یک رنگ) اما گاهی اوقات هم کار را در یک شبانه روز تمام می کنم. و این بستگی به کار و محل آن دارد. بزرگترین کاری که انجام دادم 8 ساعت تمام با زانو بند روی زمین نقاشی می کشیدم گاهی هم وقتم را صرف گرفتن عکس یا ویدیو از آثارم می کنم. مستند سازی از مراحل کار از نظر من یکی از مهم ترین بخش های پروژه است.
در پروژه های دیگر به این که پروژه چه انتظاری از من دارد فکر می کنم و با ضروریات عمل می کنم. به این اعتقاد دارم که پیام نقش مهمی را ایفا می کند به همین دلیل وقتی پیام را دریافت کردم به دنبال پیدا کردن چیزهایی هستم که آن پیام را بهتر برساند.
5- بهترین لحظه کاری شما تا کنون چه بوده است؟
لحظه های زیبای بسیاری را در کارم به خاطر دارم ! مثلا اولین نمایشگاه " رسکیت بوردز اند ایلاستریتورز" ، هفته ای که با مینوسکولا و گویم تیو همکاری داشتم، روزی که پروژه هارمن را با نقاشی پی ال ( فتولومینه سنت) در وین به نمایش گذاشتیم.
6- کار روزانه تان را چگونه توصیف می کنید؟ ( یک عکس از دفتر کارتان برایمان ارسال کنید)
متاسفانه عکسی ندارم ! در حال حاضر در جایی کار می کنم که استودیو کاری ام در آینده خواهد بود. فعلا جای خاصی ندارم و هرجا پیش بیاید کار می کنم. هر روز کاری ام با روز دیگر متفاوت است و خودم را با این شرایط وفق می دهم.
7- به عنوان هنرمندی چند رسانه ای لطفا بگوئید که رسانه مورد علاقه تان کدام است، چرا؟
من همه رسانه ها را دوست دارم. فکر می کنم نکته اصلی داشتن تنوع است و هریک از رسانه ها یک بوم نقاشی برای من است که انگیزه اولیه را به من می بخشد.
8- از نظر شما پنج مطلب عمده که برای همه هنرمندان اهمیت دارد چیست؟
1) تحقیق کنید.
2) کاری را که می گوئید انجام دهید.
3) در باره کاری که انجام داده اید صحبت کنید.
4) کارتان را اثبات کنید.
5) درس های دیگران را نادیده بگیرید و اثر هنری خودتان را خلق کنید.

9- پنج وب سایت مورد علاقه تان را به ما معرفی کنید؟
من بیشتر وقت ها از وب سایت www.behance.com بازدید می کنم. وب سایت های متعدد و مختلف دیگری را نمی بینم. اینترنت برای من محلی است که در آن گم می شوم. ( به قدری به آن علاقمندم که خودم را فراموش می کنم).
10- بار دیگر از شما تشکر می کنم که وقتتان را به ما اختصاص دادید. چه پیامی برای هنرمندانی که تازه این کار را شروع کرده اند دارید؟
یک بار مطلب جالبی خواندم که نوشته بود: " هنر انسانها را تغییر می دهد و انسانها دنیا را تغییر می دهند" به نظر من هم این مطلب واقعیت دارد !

 

 

 

 

7) Being a multimedia artist, please tell us what's your favorite media to work with? Why?

 

 

 

 

نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional