Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1394 / 4 / 21

مصاحبه با جیتت کوستانا کارتونیست مشهور اندونزیایی.

1-اولین کارتون طنز شما چه بود؟
کار حرفه ای ام را به عنوان کارتونیست از سال 1366 شروع کردم. آن زمان رئیس جمهور سوهارتو بود. در رژیم سوهارتو روزنامه ها تحت سانسور شدیدی بودند و اگر روزنامه ای اثری غیر قابل قبول دولت چاپ می کرد بسته می شد. آثار زیادی از من در نشریات چاپ نشدند اما در کاتالوگ مسابقه بین المللی کانادا و اندونزی چاپ شدند اما حتی آنها هم در نشریات سانسور شدند. آثار من بیشتر در باره فقر بودند. مثلا یکی از کارتون هایم مادری را نشان می دهد که دستانش را می پزد تا به بچه هایش غذا بدهد.
2- کار حرفه ای تان را چه زمانی شروع کردید؟ 
از سال 1379 در روزنامه محلی شهر سمارانگ به نام کارتیکا شروع به کار کردم.
 
3- اولین اثر منتشر شده تان چه بود؟
اولین کارتون من در روزنامه سوارا مردکا چاپ شد که روزنامه ای محلی در سمارانگ اندونزی سال 1366 بود.
4- اولین جایزه تان چه بود؟
جایزه بزرگ مسابقه ملی بولا اندونزی در سال 1379.
5- آخرین جایزه تان چه بود؟
برنده جایزه سوم مسابقه بین المللی تورهان سلجوک ترکیه سال 1394شدم.
6- ایده های تازه تان را چگونه پیدا می کنید؟
راه های زیادی برای ایده یابی وجود دارد.
یکی از این راه ها ایده مقایسه است مثلا دو چیز مختلف را با هم مقایسه می کنم. مانند مقایسه حال و گذشته.
راه دیگر می تواند تغییر ایده منفی به ایده مثبت و یا ایده مثبت به منفی باشد.
روش دیگر منطق تغییر یافته است مثلا والدین همیشه فرزندانشان را نصیحت می کنند اما این بار فرزندان والدینشان را نصیحت می کنند. یا کوچکترها بزرگترانشان را نصیحت می کنند!
روش دیگر پیدا کردن ایده با ضدو نقیض است که حوادث گذشته را حقیقی کرده و به نتیجه می رساند.
روش دیگر تغییر از قوی به ضعیف است.
ایده تازه را می توان با کنار هم قرار دادن پازل ها نیز پیدا کرد مثلا گل پازلی، پازلی از انفجار بمب اتم و یا پازلی که سربازان نمی توانند زیبایی ها را ببینند. 
ایده را می توان با غیر معمول کردن چیزها نیز به دست آورد مانند کاشتن درخت سیب و ثمر دادن پرتقال از آن ...
راه های متعدد دیگری برای ایده یابی وجود دارد.
7- نظرتان در باره شباهت های ناگزیر چیست؟
شباهت های کارتون ها می تواند عمدی باشد اما می تواند اتفاقی هم باشد. این بستگی به مسئولیت پذیری کارتونیست دارد. ممکن است کارتونیستی اثری را فقط از ذهنش کشیده باشد که شباهت به اثر کارتونیست دیگر دارد اما مطمئنم که هر کارتونیستی استعداد ذاتی دارد و با کمک آن می تواند ایده ای منحصر به فرد بکشد و این که آثار کارتونیست ها شبیه به هم باشند امری عادی است بدین دلیل که همه ما چیزهای مشترک زیادی داریم مثلا همه ما می خوریم و می نوشیم و از بدی ها و آلودگی ها بدمان می آید. حتی بسیاری از چیزهایی که می خوانیم یا می بینیم یا می شنویم مشترک هستند و حس مشابهی در ما ایجاد می کنند و این احتمال به وجود می آید که کارتون ها و آثار هنری به هم شباهت داشته باشند. اما برای هنرمندان داشتن نیت خوب بهتر است و شاید برای هر انسان و هر هنرمندی موفقیت آمیز باشد. همه ما در انتخاب هایمان آزاد هستیم. من عقل و خرد را انتخاب می کنم بدین دلیل که جنبه ای منفی ندارد و عشق محض است.
 
8- نظرتان در باره سرقت ادبی چیست؟
از سرقت ادبی واقعا متنفرم بدین دلیل که انرژی و ذهن را به هدر می دهد و جلوی خلق کارهای تازه و خلاقانه را می گیرد.
9- به نظر شما بهترین کارتونیست ایرانی چه کسی است؟
کارتونیست های ایرانی بسیار خلاق و سازنده هستند. در ایران زمینه مناسبی برای خلق کارتون وجود دارد و سایت هایی مانند ایران کارتون، تبریز کارتون، آذر کارتون و اخبار سی دبلیو ان که خلق کارتون را برایشان مانند آب خوردن آسان می کند.
10- بهترین کارتونیست کشور شما چه کسی است؟
فکر می کنم جی ام سودارتا که مدیر من در روزنامه کومپاس بود بهترین کارتونیست کشور ما است.
اما ازنظر من مهم تربن چبز در کشور ما این است که مردم کدام کارتونیست رابیشتر قبول دارند و پاسخ این است که کارتونیست های بسیاری مانند جایاسوپرانا، جی ام سودارتا، دوی کوئندورو، پرامونو آر، پراموجو، یهانا اس آر، دارمیتو سودارمو، کوئنوان پرانیاتو، پری جی اس، کوئسنان هوئسی و چند هنرمند دیگر بدین دلیل که همه آنها سبک تازه ای در کارتون کشور ما ایجاد کرده اند و اگر آنها نبودند کارتون کشور ما وجود نداشت و یا حتی شاید هرگز متولد نمی شد.
11- به نظر شما بهترین کارتونیست خارجی کیست؟
کارتونیست های خارجی بسیار خوبی وجود دارند که هر کدام سبک خاص خود را دارند.
 
12- بهترین کارتونی که تا به حال دیده اید چه بود؟ در صورت امکان آن را برایمان ارسال کنید؟
تمام کارتون هایی که در سایت ایران کارتون دیده ام منتخب و بهترین کارتون ها بوده اند اما به عقیده من بهترین طرحخ خدا است که تصویری از زندگی کارتونی را خلق کرده است و به کارتونیست ها امکان خلق تصاویری را که می بینند داده است. مانند خلق کارتون های پازل. حقیقت این است که اگر همه پازل ها را کنار هم بچینینم تصویر خدا را خواهیم دید.
13- برای خلق یک اثر هنری چه زمانی را صرف می کنید؟
اول این که بیشترین زمان را صرف پیدا کردن ایده می کنم بعد که ایده را پیدا کردم برایم مهم نیست قبلا روی آن کار کرده ام یا نه تقریبا 7 ساعت برای خلق کارتون صرف می کنم. در اوایل شروع کار حرفه ای ام یک هفته را صرف خلق یک کارتون می کردم زیرا دنبال موادی برای خلق یک شاهکار می گشتم و برای این کار به کتابخانه می رفتم، در کتاب ها و دایره المعارف ها می گشتم اما حالا با پیشرفت تکنولوژی فقط به اینترنت مراجعه می کنم و به همین دلیل وقت کمتری را صرف می کنم.
دوم این که اگر بخواهیم اثری روی بوم با سایز بزرگ بکشم حدود یک ماه طول می کشد.
 
14- از چه ابزار وتکنیکی استفاده می کنید؟
از آبرنگ روی کاغذ معمولی استفاده می کنم اما اگر بخواهم روی بوم کار کنم از رنگ آکریلیک استفاده می کنم.
15- از چه نرم افزاری استفاده می کنید؟
فتوشاپ، اما کارهای دستی را به دیجیتالی ترجیح می دهم زیرا کارهای دستی گران تر و با ارزش تر از کارهای دیجیتالی هستند.
16- چه نصیحتی به همکارانتان دارید؟
کارتونیست شدن یک ایده است.و ایده روشی برای زندگی است نه تنها برای کارتونیست های حرفه ای بلکه برای حرفه های دیگر. بعد از کارتونیست شدن باید مسیر و هدفتان را مشخص کنید. چرا می خواهید کارتونیست شوید؟ هدف من از کارتونیست شدن پرستش خداوند است. کارتون با این کار مفهوم بیشتری پیدا می کند و برای زندگی می تواند سود آور تر باشد.
 
17- نظرتان در باره وضعیت کارتون در دنیا چیست؟
همه ما یک انتخاب داریم. این که کارتون را برای چه بسازیم. می توانیم کارتون را برای سرگرمی، انتقاد، تحسین، توهین، تبلیغ، دفاع، قضاوت و ... خلق کنیم. کارتون می تواند نقشه جهان باشد و می تواند برای زندگی مفید باشد یا نباشد.
18- تا کنون کارتونی برایتان مشکل ساز شده است؟
خدا را شکر که همیشه راه درست را به من نشان داد و تا کنون با مشکلی مواجه نشده ام.
19- بهترین کارتون شما چه بود؟
من تمام کارتون ها و کاریکاتورهایم را مثل بچه هایم دوست دارم.
20- تا کنون فی البداهه کارتون کشیده اید؟
من در روزنامه کامپاس کار می کنم و هر روز باید کارتون های فی البداهه بکشم. اغلب کاریکاتور های چهره را نیز فی البداهه می کشم.
21- تا کنون داور مسابقه کارتون بوده اید؟
در اکثر مسابقات ملی کشورمان داور کارتون، کاریکاتور، طنز، پوستر، لوگو ... بوده ام.
23- تا کنون با هنرمند دیگری همکاری داشتید؟
اغلب با هنرمندان دیگر همکاری می کنم. در حال حاضر کتاب کارتون طنز به همکاری پرل ال غزلی و جید کریشنا موتی تهیه می کنیم . با هنرمندان دیگر نیز همکاری داشتم و حتی در زمان نمایشگاه های گروهی آثار مشترک می کشیدیم.
 
24- نظرتان در باره وب سایت ایران کارتون چیست؟
در ابتدا فکر می کردم مانند فیس بوک است که هنرمندان می توانند با هم همکاری و ارتباط داشته باشند اما این طور نیست. فکر می کنم در این صورت می توانست جالب تر باشد.
25- اگر بار دیگر متولد شوید چه حرفه ای را انتخاب می کنید؟
اگر بار دیگر نیز متولد شوم کارتونیست می شوم بدین دلیل که به خوبی می دانم چگونه از این استعداد خدادادی استفاده کنم. تنفر- عشق، عشق- اندوه، شادی- بدیختی، زیبایی- طمع و... سپس به حس تازه قدردانی دست پیدا می کردم که قلبم را از شادی لبریز کند. من قدرت این را دارم که همه چیز را تحت کنترلم در آورم.
26- مرز بین کارتون و کاریکاتور را چه می دانید؟
کارتون ها و کاریکاتورها مانند اسلحه هستند. بستگی دارند برای چه استفاده شوند. می تواند برای مقابله با ظلم و ستم، دفاع از مظلومین، از بین بردن قوانین فساد، شاد کردن دل مردم به کار رود و یا تنها برای تقویت خودش باشد.
 
27- آخرین نمایشگاه شما کی و کجا بود؟
نمایشگاه هنر ماندیری سال 1394 که طراحی های داستان های کوتاه روزنامه کومپاس را نمایش می داد.
28- چه توصیفی از کارتون دارید؟
کارتون زبانی تصویری است که به سادگی قابل درک است و خیلی زودتر از داستانی بلند می توان آن را فهمید. کارتون می تواند داستانی را در یک تصویر نشان دهد و با طبیعت جهانی خود توسط مردم سراسر جهان بدون نیاز به زبان خوانده شود.
29- فکر می کنید هنرمند می تواند با کشیدن کارتون و کاریکاتور در آمد کافی کسب کند؟
خداوند به همه موجودات روی زمین از انسان، حیوان و حتی گیاهان روزی می دهد و من به این امر اعتقاد دارم و این در باره کارتونیست ها نیز صدق می کند. هر چیزی که در اطراف ما است توسط خدا به ما داده شده است و اگر بخواهیم می توانیم از آنها در آمد کسب کنیم.
30- هنرمند مورد علاقه شما جدا از دنیای کارتون کیست؟
پدر و مادرم، حضرت محمد، سوکارنو رئیس جمهور کشورمان، ابو حمید محمد آل غزالی، جیدو کریشما مورتی، آنتونی دومیلو، دالای لاما، استیون هاوکینگ، کیتارو، ایجی یوشیکاوا موساشی،استیون اسپیلبرگ و ....
 
31- آخرین کتابی که خواندید چه بود؟
کتاب "سه تراژدی کرم و علاقه اش به کثیفی" که اثر زیبایی از آجاهن براهم است. کتاب از داستان های کوتاه تشکیل شده است اما بسیار روشنفکرانه است. برخی مردم ظاهرا هیچ وقت نمی خواهند از شر مشکلات خلاص شوند حتی زمانی که مشکلی ندارند نگرانی به سراغشان می آید. برخی شخصیت های این داستان ها این گونه اند.برخی فکر می کنند داشتن نگرانی به آنها حس زنده بودن می دهد و رنج کشیدن برای آنها هیجان آور است. به نظر می رسد زیاد به شاد بودن علاقه ندارند. این خود داستان آنها است.
یکی از داستان ها در باره دو راهب است که دوستان بسیار صمیمی هستند. پس از مرگشان یکی از آنها به شکل پروانه ای زیبا در بهشت و دیگری به شکل کرمی در تلی از کود زندگی دوباره می گیرند.
خدا بلافاصله از این تناقض پشیمان می شود و به دنبال دوست اول که پروانه ای زیبا بود می گردد اما هیچ کجا او را پیدا نمی کند.
بعد از جشتجوی بسیار زیاد بین حشرات و میکروارگانیسم ها او را پیدا می کند... و با تعجب می بیند که او دوستش را که کرمی در تلی از کود است پیدا کرده و به این فکر افتاده که باید دوستش را نجات دهد.
دوست نزد کرم آمده و به او می گوید: " ای کرم مرا به خاطر داری؟ خدا تو را در زندگی قبلی ات یک راهب آفریده بود. تو بهترین دوست من بودی. اکنون من در بهشت هستم و زندگی زیبایی دارم اما تو در یک گاوداری به شکل کرمی در تلی از کود زندگی می کنی. اما نگران نباش می خواهم تو را با خودم به بهشت ببرم. بیا دوست عزیز تا با هم برویم."
کرم جواب می دهد: " صبر کن. همین که مرا پیدا کردی و این حرف هارا به من زدی برایم بسیار با ارزش است اما اینجا از بودن کنار آلودگی ها و مدفوع های خوشمزه لذت می برم. از تو متشکرم."
دوستش با تعجب می پرسد: " می فهمی چه می گویی؟ بهشت واقعا جایی عالی، زیبا، شاد و تمیز است و می توانی آنجا با شادی زندگی کنی."
کرم می پرسد: " آنجا مدفوع هم وجود دارد؟"
دوستش پاسخ می دهد: " البته که نه."
کرم می گوید: " پس من دوست ندارم با تو بیایم و خودش را به داخل کودها می اندازد."
دوستش با خود فکر می کند: " اگر کرم بهشت را ببیند نظرش عوض می شود به همین دلیل بینی اش را می گیرد و به داخل کودها می رود و با سختی دوستش را پیدا می کند."
کرم می گوید: "ولم کن دست از سرم بردار و به زیر کودها رفته و پنهان می شود." 
دوستش بار دیگر به دنبال او می رود و این کار را صدو هشت بار انجام می دهد اما هر بار کرم فرار می کند و بیشتر داخل مدفوع می رود.
 
32- به نظر شما طنز آموختنی است؟
بله فکر می کنم طنز آموختنی است بدین دلیل که خدا روحیه طنز را در همه انسان ها قرار داده است.
33- نظر شما در باره طنز سیاه چیست؟
من طنز را تحسین می کنم چه سیاه باشد چه سفید. بدین دلیل که بسیار تاثیر گذار است و همان گونه که قبلا گفتم بهترین کار برای من خلق طنز است.
34- به نظر شما بهترین کارتونیست طنز سیاه کیست؟
کارتونیست های طنز سیاه خوب بسیاری در جهان است اما از نظر من "کلودسر" بهترین است.
35- آخرین کاریکاتور شما چه بود؟
آخرین کارم کارتونی بود که روی بوم بزرگ کشیده بودم و در نمایشگاه ماندیری به نمایش گذاشتم و خدا را شکر به قیمت بسیار خوبی به فروش رفت.
نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional