Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1396 / 1 / 26

مصاحبه با تامام آزاد هنرمند سوریه ای / ما آنجا بودیم / بخش اول.

سایت هنر مقاومت:
تامام آزام هنرمندی سوریه ای است که در حال حاضر در دوبی زندگی و کار می کند. او شاید یکی از مشهورترین هنرمندان سری " فریدم گرافیتی" ( گرافیتی آزاد) باشد که در سراسر دنیا به نمایش در آمده و نقدها و نظریه های متعددی در باره آن داده شده است. در سال 1998 او از شهر اس- سویدا در جنوب سوریه به دمشق رفت تا در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه دمشق تحصیل کند. پس از این که در سال 2001 از دانشگاه فارغ التحصیل شد بر نقاشی با رنگ روغن تمرکز کرد و نمایشگاه های متعددی از آثارش گذاشت که شامل سه نمایشگاه در دمشق، یک نمایشگاه در عمان، یک نمایشگاه در بیروت و یک نمایشگاه در آلپوبود. بعد از جنگ سوریه با خانواده اش به دبی نقل مکان کرد و پس از آن در اواخر سال 2015 به آلمان رفت. برای پروژه " زندگی، مرگ و هنر در سوریه " مصاحبه ای دردمندانه با او شده است. سایت هنر مقاومت از شما دعوت می کند خواننده این مطلب باشید.

- از سال 2011 که به دبی رفتید اکثر آثارتان را به شکل گرافیک کامپیوتری خلق کرده اید که سبک خاص شما در دانشگاه زمانی که در سوریه زندگی می کردید نبود. چه چیزی باعث این تغییر شد؟
تامام آزام: من هنوز هم به نقاشی با رنگ روغن علاقمندم و این رویای من است. من عاشق نقاشی روی بوم هستم. پس از این که در سال 2001 فارغ التحصیل شدم می بایست در آمدی کسب کنم، اما با تمرکز روی نقاشی رنگ روغن نمی توانستم درآمد کافی داشته باشم، به همین دلیل پروژه های طراحی گرافیکی در کنار آن انجام می دادم که هردوی آنها تمرینی برای نقاشی من به حساب می آمدند. در سال 2011 که انقلاب سوریه رخ داد با خانواده ام به دبی نقل مکان کردم. اما مهاجرت بدین معنا بود که کار هنری را که در دمشق داشتم از دست می دادم. در آن زمان روی پروژه ای به نام " خشکشویی" کار می کردم. جریان این بود که لباس هایی از مناطق مختلف دمشق پیدا می کردم و آنها را تکه تکه می کردم و بر طبق داستانی که در ذهن داشتم از آنها اثر هنری می ساختم.

نقشه سوریه در خشکشویی آویزان شده است
وقتی به دبی رفتم اول باید فکر می کردم که می خواهم چه کاری انجام دهم. استودیو و ابزار کارم را از دست داده بودم. با تجربه ای که از کار هنری در سوریه به دست آورده بودم تصمیم گرفتم کار تازه ای انجام دهم. نقشه سوریه را کشیدم و در محل شستشو قرار دادم که کاری بین نقاشی رنگ روغن و نقاشی با فتوشاپ بود. ریسک بزرگی بود که از نقاشی دستی به نقاشی با کامپیوتر تغییر تکنیک دهم، اما این تصمیم را گرفته بودم و می بایست پیش می رفتم.

- تجربه شما در باره دیدگاه مردم سوریه چه بود؟
در بین مردم سوریه علاقه زیادی به هنر وجود نداشت. فقط 2 یا 3 گالری هنری در دمشق وجود داشت که یکی از آنها بسیار خوب بود و اکثر هنرمندان دوست داشتند آثارشان را آنجا به نمایش بگذارند. اتفاقات هنری اغلب در دمشق که پایتخت بود می افتاد.
یادگیری طراحی و درک موسیقی بخشی از برنامه درسی در سوریه نیست به همین دلیل هنر برای دانش آموزان آنجا اهمیتی ندارد.هنرمندانی که آثار هنری خلق می کنند هم چندان شناخته شده نیستند. بسیاری از هنرمندان خوب سوریه در رم، پاریس و برخی در برلین تحصیل کرده اند و فکر می کنم چهار یا پنج هنرمند سوریه ای هم در روسیه درس خوانده و به سوریه برگشته اند. این اصل دیدگاه هنر در سوریه است. من به عنوان یک نقاش فکر می کنم در قرن اخیر سبک هنری خاصی در سوریه وجود ندارد. قبل از آن هم سبک اصلی هنری در سوریه " هنر سنتی" بود. این سبک هنوز هم در روستاها دیده می شود. فقط تقلیدی از دیدگاه مردم در گذشته است که تا کنون هم تغییری نکرده است. یادگیری طراحی و درک موسیقی بخشی از تدریس در مدارس سوریه نیست به همین دلیل از کودکی برای دانش آموزان مهم به نظر نمی رسد.


" ما آنجا بودیم" اثر تامام آزام
- هنوز هم با هنرمندانی در سوریه ارتباط دارید تا دیدگاه و نظریات و الهامات یکدیگر را به اشتراک بگذارید؟
قبلا ارتباط بیشتری داشتم اما حقیقت این است که در حال حاضر در مسیر هنری متفاوتی هستم و به همین دلیل است که نام نمایشگاهم را " جاده " گذاشتم. این مسیر با مسیر قبلی ام متفاوت است، چون دیدگاه هنری در داخل و خارج از سوریه کاملا متفاوت است. هرکس نظر متفاوتی در باره سوریه دارد. کاملا متفاوت.
البته یک دوست هنرمند دارم که هنوز در سوریه زندگی می کند. شاید احساسات او نسبت به سوریه قوی تر از من باشد. او هنوز می گوید که در سوریه احساس راحتی می کند. او می گوید با این که در سوریه جنگ است اما از نظر او مردن در سوریه بهتر از این است که به عنوان پناهنده یا کارگر به بیروت، استانبول یا آمستردام برود. در حال حاضر اکثر هنرمندان سوریه را ترک کرده اند. بیش از 30 هنرمند را می شناسم که در 5 سال اخیر از سوریه خارج شده اند. فکر می کنم تعداد هنرمندانی که خارج از سوریه کار هنری انجام می دهند بیش از هنرمندان داخل کشور است چون به هر حال هنرمندان هم برای زندگی نیاز به درآمد دارند. کسب در آمد با کار هنری در داخل سوریه بی نهایت سخت است. هنرمندان داخل سوریه برای زندگی و کسب در آمد آنجا باید شغل دیگری داشته باشند.
- زندگی شما به عنوان هنرمند در زمانی که در سوریه زندگی می کردید چگونه بود؟
من به عنوان هنرمند کار می کردم و نقاشی می کشیدم ،در حال حاضر جنگ در سوریه نیست، بیشتر شبیه به جنگ سردی با کشورهای دیگر شده است که هر کدام می خواهند بخشی از سوریه را برای خود بردارند." دالی" سری آثار موزه سوریه اثر تامام آزام

نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional