Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 10 / 8

ماه همراه بچه هاست /نقاشی شهید همت اثر مصطفی گودرزی / چهارمین جشنواره جهانی هنر مقاومت.

سایت هنر مقاومت:

در سال 1361 در نیمه شبی در منطقه غرب و شهر سومار، عملیات «مسلم‌بن‌عقیل» انجام شد؛ این عملیات با حضور شهید محراب آیت‌الله «عطاءالله اشرفی اصفهانی» و به فرماندهی شهید «حاج محمدابراهیم همت» به اجرا درآمد؛ پیش از عملیات رزمندگان غیور سپاه اسلام «دعای کمیل» امیرالمؤمنین را زمزمه کردند و با قرائت «دعای توسل» دست نیاز به سوی معبود خویش گشودند تا راه هدایت و پیروزی را به روی‌شان بگشاید.
شهید آیت‌الله قدوسی نیز در میان رزمندگان دقایقی سخن گفت و با آنها دعای کمیل را زمزمه کرد؛‌ هوا گاهی بارانی می‌شد؛ گاهی ماه از پشت ابرها بیرون آمده و به رزمندگان درود می‌فرستاد.
عملیات «مسلم‌بن عقیل» به لحاظ شرایط جوی اجرای این عملیات و نحوه رویارویی با دشمن، برای رزمندگان تکراری از «جنگ بدر» پیامبر اسلام (ص) با مشرکان و کفار بود.
ناگهان ندای رمز عملیات با نام مقدس سرور جانبازان اسلام «یا ابوالفضل العباس(ع)» در آسمان سومار پیچید؛ زمین زیر پای رزمندگان به لرزه درآمد، «سومار» کربلایی دیگر شد .
در این عملیات که مدت هفت روز و در ۲ مرحله انجام شد ، ۱۵۰ کیلومتر مربع از خاک ایران آزاد و حدود ۳۰ کیلومتر مربع از خاک عراق تصرف شد . نیروهای خودی ضمن تامین دشت سومار ، روی ارتفاعات کیسکه ، کهنه ریگ مستقر و بر تنگه های مرزی مسلط شدند . حاج همت با دلیرمردی خود در این عملیات غوغا کرد و با توانمندی مثال زدنی اش در هدایت نیروها ، رزمندگان اسلام را هدایت کرد به طوری که نیروهای تحت امرش بعد از گذشت ۱۵ دقیقه از شروع عملیات ارتفاعات “کیسکه” تا “کله شوان” فتح می کنند و به ترتیب ارتفاعات از “قلعه مین” تا سمت راست “تنگه جوق” از ارتفاعات مثلثی تصرف می شود.

دکتر مصطفی گودرزی در تابلوی خودش با عنوان " شهید همت" به این عملیات توجه کرده است. چهره شهید همت در این اثر مثل قرص ماه می درخشد.بی دلیل نیست که در حاشیه تابلو ، دکتر گودرزی می نگارد:"ماه همراه بچه هاست". در این تابلو چهره حاج همت بدون کمترین تکلف با سادگی و بی پیرایگی به تصویر کشیده می شود و نمادی از زیبایی باطن این سردار بزرگ خیبربه نمایش گذاشته می شود.
این تابلو در ابعاد 150 در 200 سانتیمتر نقاشی شده است و یکی از تابلوهای فاخر چهارمین جشنواره هنر مقاومت به شمار می رود.
جزییاتی که در حاشیه تابلو توسط استاد گودرزی نوشته شده است ، بر حس و حال کار می افزاید.
شایان ذکر است نمایشگاه این جشنواره تا تاریخ بیستم دی ماه در طبقه زيرزمين و نيز در دو نگارخانه در طبقه اول و دوم با ششصد اثر پذیرای مخاطبان جشنواره مقاومت است. مركز فرهنگي – هنري صبا در خیابان ولی عصر (عج)، خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر پلاك ۱۲۵ و در ورودي ديگر آن به نام نگارخانه خيال در خيابان ولي عصر(عج)، تقاطع طالقانی، شماره ۱۵۵۲ قرار گرفته است.  

دیدن تابلو در اندازه بزرگتر

نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional