Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 4 / 13

طرح روز / حملات داعش در بنگلادش / اثر آنتونیو گارسیا از مکزیک.

سایت هنر مقاومت طرح روز خود را به اثری از آنتونیو رودریگوئز گارسیا از مکزیک اختصاص داده است. او در اثرخود یک قربانی داعش را به گونه ای تصویر کرده است که خونریزی حاصل از اصابت تیر به او شکلی از نقشه جهان را نشان می دهد.
حملات تروریستی نظیر حمله روز جمعه در بنگلادش و حمله بامداد چهارشنبه در استانبول نشان می‌دهد که داعش در سراسر جهان پایگاه‌هایی ایجاد کرده و متاسفانه قادر به انجام حملات مرگبار است.

در حال حاضر داعش چند هزار نیرو دارد که نه تنها در خاورمیانه بلکه در غرب آفریقا، جنوب شرق آسیا و فراتر از آن پراکنده شده‌اند.

در حمله روز جمعه، داعش مسئولیت گروگان گیری را در شهر داکا، پایتخت بنگلادش معروف و محبوب است، به عهده گرفت.

داعش همانند دیگر بخش‌های جهان در بنگلادش نیز که یک کشور عمدتا مسلمان است، حضور پیدا کرده و گروهی را ایجاد کرده است.

 داعش قادر است با سوء استفاده از مشکلات محلی و دولت‌های ضعیف حضور خود را در مکان‌هایی همچون بنگلادش ایجاد کند. افراط گرایی مذهبی در این کشور افزایش یافته و باعث نگرانی‌های شدید دولت شده است.

حضور داعش در دیگر بخش‌های آسیا نیز در سال‌های اخیر افزایش داشته اگرچه حضور این گروه تروریستی در خاورمیانه بیشتر و پررنگ‌تر است. داعش حدود 6000 شبه نظامی را در لیبی فرماندهی می‌کند.

حضور جهانی به داعش اجازه داده تا در واکنش به شکست‌هایش در میدان‌های جنگ در عراق و سوریه، استراتژی‌اش را به سمت حملات تروریستی سنتی‌تر تغییر دهد. هنگامی که داعش دو سال پیش برای نخستین بار در سوریه و عراق پدیدار شد، با حفظ قلمروها و تلاش‌ برای اداره آن‌ها سعی کرد خودش را متمایز از دیگر گروه‌های تروریستی نشان دهد.

حملات هوایی و زمینی نیروهای مسلح عراق و سوریه تلفات سنگینی را بر داعش در عراق و سوریه وارد کرده‌اند. در عراق، داعش کنترل 45 درصداز قلمروهایی را که سال گذشته میلادی در اوج قدرتش تحت سلطه داشت، از دست داده است. این در حالی است که داعش حدود 20 درصد از قلمرواش را در سوریه نیز از دست داده است.

حملات هوایی ائتلاف ضد داعش نیز جان تعدادی از رهبران ارشد داعش را گرفته است.در این حمله هوایی بسیم محمد احمد سلطان البجاری، معاون وزیر جنگ داعش و حاتم طالب الحمدونی، یکی از فرماندهان این گروه تروریستی در موصل کشته شدند.

مقامات ایرانی می‌گویند: اما این پیشرفت در عقب راندن داعش از خاک عراق و سوریه، توانایی آن‌ها را در صادر کردن ترور در کشورهای دیگر را متوقف نکرده است.

 موتور تولید تروریسم خارجی داعش در خارج از عراق و سوریه مشغول کار و فعالیت است.

نمره فعلی: 5     تعداد آرا: 1

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional