Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 10 / 13

شناسایی بیماری‌های عصبی در نقاشان با بررسی آثار آن‌ها / مقاله.

سایت هنر مقاومت:
نقاشی ها می توانند نشان دهند که آیا نقاش از آلزایمر یا پارکینسون رنج می برده یا خیر. نتایج مطالعات دانشمندان نشان می دهد که پیش از شناسایی بیماری آلزایمر و پارکینسون در نقاش ها، می توان آن را از روی آثار نقاشی آن ها تشخیص داد.
محققان دانشگاه لیورپول آثار نقاشی بیش از 2000 نقاش مانند سالوادور دالی، جیمر بروکس، پابلو پیکاسو و کلود مونه را بررسی کردند. دالی در دوران پایانی زندگی خود به پارکینسون مبتلا بوده در حالی که بروکس از آلزایمر رنج می برده است.
دانشمندان برای مطالعه و بررسی آثار این نقاشان از تکنیکی به نام «تجزیه و تحلیل فراکتال» استفاده کردند. این تکنیک به دانشمندان کمک کرد تا متوجه شوند با پیشرفت بیماری سبک نقاشی نقاشان چگونه تغییر کرده است. در این فرایند دانشمندان الگوهای تکرار شونده مشخصی را در آثار هنرمندان جست و جو می کردند و متوجه شدند تعداد الگوهای مشترک و ضربات آشنای قلم مو روی بوم در آثار هر نقاش به مرور افزایش پیدا کرده است.


سلف پرتره از پیکاسو در سال 1972 یک سال قبل از مرگش
اما وقتی آثار متاخر دالی و بروکس را با آثار متاخر پیکاسو و مونه مقایسه کردند، متوجه شدند که در دو نفری که مشکلات مربوط به اعصاب داشتند این الگوها کاهش یافته است. دکتر الکس فورسیته نویسنده مقاله این پژوهش می گوید: «سال هاست که هنر از سوی روان شناسان به عنوان روشی برای ارتقای کیفیت زندگی کسانی که دچار اختلالات شناختی اند پذیرفته شده است. ما به تجزیه و تحلیل ارتباط میان قلم مو و نقاشی این هنرمندان به راه های تازه ای برای شناسایی بیماری های آن ها رسیده ایم. این فرایند راهی برای شناسایی زودهنگام مشکلات عصبی در نقاشان است. ما امیدواریم که این نوآوری افقی های تازه ای را در برابر محققان بگشاید تا آن ها بتوانند بیماری های عصبی را در همان مراحل اولیه شناسایی کنند».
نتایج این مطالعه همچنین به تاریخ دانان هنر کمک می کند تا بفهمند آیا هنرمندان از بیماری هایی نظیر آلزایمر در دوران پایانی زندگی خود رنج می برده اند یا خیر. به نظر می رسد اولین نشانه های بیماری پارکینسون در دالی در سال 1980 نمایان شده، زمانی که دست های او هنگام کار می لرزید و این مسئله نقاشی کردن را برایش سخت می کرد.


آخرین تابلوی نقاشی او با نام «دم پرستو» در سال 1983 به پایان رسید و او در سال 1989 از دنیا رفت. گفتنی است نتایج این پژوهش در نشریه معتبر Neuropsychology به چاپ رسیده است.

نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional