Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 10 / 5

ده کارتون درباره مرد سال شدن ترامپ توسط نشریه تایم+ تحلیل.

مرد سال جرم و جنایت اثر ماریان کامنسکی Marian-Kamensky
دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات مرگ در آمریکا، در واقع در طرح ماریان، ترامپ انگار هیچ وجود خارجی ندارد، و هنرمند تنها به کشیدن لباسهای او اکتفا کرده است!

بعد از اینکه نشریه تایم دونالد ترامپ را مرد سال جهان در سالی که گذشت انتخاب کرد و با زبان طنز زیرش نوشت : رییس جمهور ایالات متفرقه آمریکا، هنرمندان کارتونیست دنیا نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند. شایان ذکر است علاوه بر ترامپ، هیلاری کلینتن نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رجب طیب اردغان رییس جمهور ترکیه!، بیانسه خواننده و بازیگر آمریکایی و همچنین “هکرها” و پژوهشگران در رشته اصلاح ژن انسانی در فهرست کاندیداهای انتجاب مجله “تایم” بوده اند. ده طرح از این میان انتخاب کردم ، تا روشن شود ترامپ تقریبا هیچ جایگاهی بین چهره های فرهیخته خصوصا هنرمندان کارتونیست ندارد. 

نیکسون چهره بسیار منفوری در تاریخ آمریکا به شمار می آید که در دوران ریاست جمهوری اش مجبور به استعفا شد که این مطلب خود نیاز به بحثی طولانی دارد، برای هیتلر نیز همین مطلب صدق می کند، کسی که باعث آتش افروزی و ایجاد جنگ جهانی دوم شد ، جنگی که بیش از 70 میلیون نفر در آن کشته شدند. هر دو نفر اینها عکسشان بر روی نشریه تایم که قدمتی دیرینه دارد به چاپ رسید و عنوان مرد سال را از آن خود کردند، حالا ترامپ نیز بر روی جلد این نشریه عکسش به چاپ رسیده و بعد از انتشار آن اعلام می کند که مایه افتخارشاست، در این میان دیو گرانلود Dave-Granlund با کنار هم قرار گذاشتن این نشریات ، مرد سال شدن ترامپ را زیرکانه به چالش می کشد.

طرح بالا ملهم از پوستر فیلم های مشهور سریالی با عنوان" شکارچیان روح" است. در واقع خمیرمایه داستان این فیلم ها هجوم ارواح و شیاطین به ایالات متحده آمریکاست، کشوری که در هرج و مرج به سر می برد و توانایی مقابله با این ارواح را ندارد. این لوگو نشان ویژه گروهی است که تلاش دارند مانع حضور ارواح شوند. در این میان تایو فاتونلا Tayo Fatunla با آوردن این نشان ، به جای روح از شخصیت ترامپ بهره گرفته است و در بالای نشریه هم عنوان روح سال را به کار گرفته است.

اتفاق مهیب سال عنوان روی جلدی است که استیو نیز Steve Nease از آن بهره گرفته است. خباثت و شیطنت در چهره ترامپ موج می زند!

رینر هچفلدRainer Hachfeld از دیگر هنرمندانی است که تصویر ترامپ بر روی مجله تایم را با زبان طنز به عاریت گرفته است، اینبار کلمه M  از حروف تایم بر سر رییس جمهور آینده نزدیک آمریکا فرو رفته و صدایش را در آورده است!

آرجی ماتسونR.J.-Matson در اثرش ، زن وشوهر آمریکایی موبایل به دست را درکنار دکه روزنامه فروشی به تصویر کشیده است که هیچ توجهی به مجله تایم و تبلیغات آن ندارند و  به هم می گویند چه کسی می تواند مرد سال آمریکا باشد ، هیلاری کلینتون شانس بیشتری ندارد!!

پرش ناس از هندParesh-Nath کاریکاتور عمو سام را کشیده که مغموم است و مجله تایم را به دست دارد، کلمه M اینبار همچون دو شاخ شیطانی بر روی سر ترامپ خودنمایی می کند، رنگ قرمز نیز به عنوان نماد شیطان پرستان به گویایی طرح بیشتر کمک کرده است.

حسن بلیبل Hassan Bleibelکارتونیستی که برای نشریات لبنانی کار می کند، جهان را در سال 2016 به تصویر کشیده است که نشریه تایم را بر روی سرش به سختی تحمل می کند. دوره ترامپ عنوانی است که برای طرحش انتخاب کرده است.

در اثر اینگرید رایس Ingrid-Rice شاهد یک مکالمه بین ترامپ و دو زن و مرد هستیم، ترامپ می گوید که انتخابش به عنوان مرد سال برایش  افتخار بسیار بزرگی بوده است، اما مرد داستان در تلاش است بداند هیتلر نیز بعد از انتخابش به عنوان مرد سال چه احساسی داشته است و زن نیز به استالین، اوسامه بن لادن و رودی گیلانی شهردار شهر نیویورک ..اشاره هایی دارد که از حد خودشان فراتر رفته اند.

آرکادیو اسکیوال arcadio-esquivel در کاریکاتورش ضمن اشاره به پزهای خنده داری که ترامپ در دوره انتخابات جلوی رسانه ها می گرفت ، تیتر نشریه را از مرد سال به اشتباه سال تغییر داده است.

سید مسعود شجاعی طباطبایی

استفاده از مطلب بالا با ذکر منبع مشکلی ندارد!

نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional