Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1393 / 7 / 29

دكتر حبيب‌الله صادقي دبیرکل جشنواره جهانی هنر مقاومت.

دكتر حبيب‌الله صادقي هنرمند برجسته انقلاب ودبیرکل جشنواره جهانی  هنر مقاومت در باره هنر انقلاب می گوید: در مورد هنر انقلاب، هنرمندان يك خود سفارشي داشتند؛ حديث جوشش خودشان بود و آن حقيقت را كه در مردم هم متجلي بود، تسرّي مي‌دادند و نقاشي مي‌كردند و مخاطب، خود هنرمند و مردم بودند كه داوري مي‌كردند. هنرمند آن تجلياتي كه از مردمش در درونش شكل گرفت، تصوير مي‌كرد و نسبت به پديده‌ها و باورهايي كه حتي در درون خودش نقش نشده بود و آنها را در فعل و عمل مردم مي‌ديد يك نوعي تعالي‌خواهي داشت؛ شهيد را معرفي مي‌كرد و عدالتخواهي را. خودش هم همراه مردم رشد مي‌كرد. انقلاب يك مدرسه انسان‌سازي بود و هنرمند كاستي‌هاي خودش را در مردم جست‌وجو مي‌كرد و ضعف‌هايش را پاك مي‌كرد. اين يك حركت جمعي بود به سمت شدن.

نسل دوم و سوم هم امروز بر اساس آن باطن و پيام تاريخي و مؤلفه‌هاي دين‌خواهي و دين‌داري كه از قبل پدرانش به او رسيده، به مكتب و مدرسه‌اي تهذيب شده وارد شده‌است و مؤلفه‌هاي متعالي‌تري از اين حضور بسيجي را مي‌تواند معرفي كند. پدرانش رسوب شمشير و زخم را در بدنشان تجربه كرده‌اند و هوشياري دارند، ولي نسل امروز بسيجي، روشنفكرتر، متعالي‌تر و به روز‌تر و هوشيارتر است.

كارهايي با موضوع هنر ديني و هنر انقلاب، مرتبه‌اي فراتر از نقش عيني هنر آكادميك دارد. اگر قرار باشد من يك تصوير‌سازي كنم و چند تا شيء را بكشم، با چيره‌دستي و طراحي و نورگزاري به موقع ياد مي‌گيريم و مي‌توانم اين تصوير و تصوّر را به گونه‌اي نمايش دهم. انقلاب اسلامي از پوسته عينيت مي‌گذرد و به دنبال يك حقيقت درون عينيت است. بنابراين اگر آن نگاه مثالي و نگاه به عالم خيال و آن اسطوره‌ها را كه اسطوره جمعي است، پيدا كند، كار بسيار بزرگي كرده است. هنرمند اگر بتواند اين واژه‌ها را نمادشناسي و نهادينه كند، به مقصد رسيده است. هنرمند براي رسيدن به “قدس” هنر، بايد از “كربلاي” آكادميك بگذرد. نقاش ما بايد آكادميسين خوبي باشد و به او توضيح داده شود كه نتيجه آرماني و متعالي شما عينيت محض نيست ولي شما از طريق عينيت بايد به عالم محض برسيد.

اگر جرياني ادامه نداشته باشد، رها خواهد شد. بعد از سال‌ها جرقه‌اي زده شده‌است؛ بايد جوانان را باور كنيم تا بچه‌هاي بيشتر و عميق‌تري به طرف اين فرهنگ بيايند. اگر ان‌شاءالله مقطعي نباشد، آثار بسيار پربركتي مي‌تواند داشته باشد.

اگر هنرمان را با معرفت و باور اصلي‌مان تطابق دهيم، خدا در آن تجلي به وجود مي‌آورد و آن را محقق مي‌كند. ما براي يك حقيقت كار كرده‌ايم، صاحب آن حقيقت اگر قرار داده كه اين معرفت را متجلي و باور باطني ما را محقق بكند، اين كار مي‌شود و ما هم جاي نگراني نداريم. ما دنبال نگراني‌هاي ادبيات روشنفكري نيستيم. ما بر اساس يك فريضه و فضيلتي كار مي‌كنيم و خدا هم ان‌شاءالله عنايتش را دريغ نمي‌كند.

تعاريف و نشانه‌هايي كه نسل سوم دارد، خيلي متعالي‌تر و كامل‌تر از چيزي است كه پيش از اين نسل ديده‌ايم. نسل ما هم براي باورهايمان زحمت‌هاي بسياري كشید، نتيجه و بركتش هم اين است كه نسل كنوني به اتفاقات علمي و هنري و فرهنگي نو در دنياي معاصر رسيده و در آن سرآمد و كارآمد است. من منتظرم و مي‌بينم كه در آتليه‌هاي كوچك، كمال‌الدين بهزادهاي امروز دارند كار و حركت بزرگ را ايجاد مي‌كنند. من واقعاً خوشحالم معلم نسلي هستم كه به يقين از ما سرآمدتر و بهتر است و بايد هم باشد.

 ادامه دارد..

نمره ای داده نشده.

   پیام های بازدیدکنندگان

1393 / 8 / 1

اردشیرپژوهشی

با درود
هنرمند محترم جناب آقای صادقی
بنده اردشیر پژوهشی فارغ اتحصیل رشته ی ارتباط تصویری دانشگاه هنر هستم.مجموعه ایی شامل سی پوستر با موضوع غزه وبا هدف برگزاری نمایشگاه وچاب در قالب کتاب یادمان غزه طراحی کرده ام.ایا آن مجموعه ی فرهنگی امکان حمایت وبه سرانجام رساندن کارهای اینجانب را دارد؟در صورت علاقمندی به حمایت دستور بفرمایید کارهای انجام شده جهت بازبینی ارسال خواهد شد.
باسپاس وآرزوی توفیق
اردشیر پژوهشی

لینک پیام
1393 / 8 / 1

Massoud Shojai Tabatabai

با اهدای سلام
لطفا نمونه آثارتان را به آدرس الکترونیکی shojait@yahoo.com
ارسال نمایید تا مورد بررسی قرار گیرد
ممنون از توجه صمیمانه شما

لینک پیام

required

required (not published)

optional