Resist
        Art

سایت ایران کارتون


1395 / 9 / 4

نمایش انیمیشن شروع اثر بهرام عظیمی .

انیمیشن شروع اثر بهرام عظیمی که به تهیه کنندگی انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس دقیقا ده سال پیش در سال 1385ساخته شد. حالا بهرام عظیمی با توانایی بسیار بالاتر فیلم سینمایی می سازد، بنابر این ضعف های تکنیکی این فیلم را به پای امکانات محدود آن زمان بگذارید. داستان فیلم همچون دیگر آثار این هنرمند، حس دوستانه و صمیمانه را با مخاطب ایجاد می کند، خصوصا وقتی امیرحسین مدرس دوبلور فیلم باشد.
بهرام عظیمی درباره خودش می گوید:
"من از سال 72 که مهم‌ترین سال زندگی‌ام نیز هست، وارد دنیای  انیمیشن شدم. سال 72 ازدواج کردم و همان سال فارغ‌التحصیل شدم و اولین جایزه بین‌المللی خود را نیز دریافت کردم. آن زمان جوانی 27 ساله بودم که یک آگهی در روزنامه کیهان به چاپ رسیده بود و درباره این مطلب بود که شرکت رنک زیراکس تعدادی انیماتور و کاریکاتوریست برای آموزش و ساخت انیمیشن‌ استخدام می‌کرد، ماجرا از این قرار بود که شرکت رنگ زیراکس در آن زمان قصد داشت یک بخش انیمیشن‌سازی در شرکت خود برای ‌تولید انیمیشن‌های تبلیغاتی‌ راه‌اندازی کند. از میان 200 نفری که به این شرکت رفته بودیم حدود 10 نفرمان مشغول به کار شدیم. "

رشته تحصیلی من صنایع دستی بود و کاریکاتور نیز کار می‌کردم. زمانی که این شرکت اقدام به این کار کرد به تازگی کامپیوتر به ایران آمده بود و من هم کامپیوتر بلد نبودم و هیچ وقت هم سراغ آن نرفته بودم زیرا فکر ‌می‌کردم یادگیری کامپیوتر به زبان انگلیسی احتیاج دارد و چون زبانم خیلی خوب نبود، سراغ کامپیوتر نیز نمی‌رفتم، و همیشه فکر می‌کردم که خلق آثار هنری با دست بسیار بهتر از کار با کامپیوتر است. البته حالا نیز چینین اعتقادی دارم، اما این شرکت آن زمان مجهز به کامپیوتر بود و ما باید با کامپیوتر انیمیشن می‌ساختیم.
زمانی که به آن شرکت رفتیم‌ اکثر ما، کار با کامپیوتر و انیمیشن‌سازی حرفه‌ای را بلد نبودیم. در شرکت هر کسی یک چیزی بلد بود و در کنار یکدیگر می‌نشستیم و از همدیگر کار یاد می‌گرفتیم. هر کسی هرچیزی بلد بود به دیگری یاد می‌داد و با این کار که به نظر من بهترین شیوه آموزش است ما به سرعت کار را یاد گرفتیم و به سرعت پیشرفت کردیم. البته مدیرعامل ما آقای مهندس شهاب کسرایی به همراه دو مهندس دیگر به نام‌های احمد آقایی و کامبیز میزانیان، اصول اولیه کار با کامپیوتر و نرم‌افزارهای آن موقع انیمیشن را به ما آموختند و امیرمحمد‌ دهستانی که هم‌اکنون به نظر من بهترین و با دانش‌ترین کارگردان انیمیشن در ایران است، اصول ساخت انیمیشن کلاسیک را نیز به ما یاد داد.
اولین انیمیشنی که گروهی کار کردیم به کارگردانی امیرمحمد دهستانی ساختیم و البته در تلویزیون نیز پخش شد، در همان شرکت رنک زیراکس بود که برای تبلیغ کالای یک کارخانه تولید رنگ بود. اکثر انیمیشن‌هایی که ساختیم در تلویزیون پخش شد‌. در آن سال‌ها اینترنتی وجود نداشت که بتوانیم کارهایمان را در اینترنت قرار دهیم. جالب این است که تمام انیمیشن‌هایی که از همان ابتدا تولید کردیم رنگ و بوی ایرانی داشت. برای شرکت رنک زیراکس بعد از یک سال مشکلاتی پیش آمد و مجبور شد که بخش انیمیشن‌سازی خود را تعطیل کند و مدیر عامل بخش ما یک سال بعد شرکتی بنام حور تاسیس کرد که در حال حاضر حرفه‌ای‌ترین شرکت تولید انیمشن در ایران است و من تا 12 سال بعد درشرکت حور بودم و سال 84 از آن شرکت جدا شدم. ‌راستی یادم می‌آید در سال 72حقوق ما ماهیانه 17500 تومان بود که با این حقوق جزو آدم‌های پر در‌آمد فامیلمان بودم!
 به بیشتر آرزوهای مادی و معقول خود رسیده‌ام مثلاً آن زمانی که آرزو داشتم ماشین داشته باشم آرزو می‌کردم که یک رنوی دست دوم تمیز داشته باشم! همیشه آرزوهای من دست ‌یافتنی بوده است. 
سایت هنر مقاومت از شما دعوت می کند بیننده این اثر نوستالژیک از بهرام عظیمی باشید! 

  

نمره فعلی: 5     تعداد آرا: 1

   پیام های بازدیدکنندگان

در حال حاضر پیامی وجود ندارد.

required

required (not published)

optional